dr Violeta Nestorov logoped, razvoj dece u prvoj godini

Govorno- jezički razvoj: prvi rođendan deteta

dr Violeta Nestorov, logoped; psihomotorni terapeut

Poznato je da većina dece izgovori prvu reč u vreme prvog rođendana. Pojedina deca progovore i pre prvog rođendana, dok neka deca progovore malo kasnije. Kada se govor ne javi u ovom uzrastu, još uvek nema razloga za brigu jer se verovatno u tom momentu, kako mi kažemo, „dete više bavi prohodavanjem nego progovaranjem“. To znači da razvoj neuropsiholoških struktura psihomotorike ne ide paralelno, već da se neke funkcije razvijaju malo brže, a neke sporije.

Ipak, danas roditelji shvataju značaj praćenja rasta i razvoja dece jer u svom okruženju sve češće vide da deca imaju različite probleme u razvoju govora i drugih struktura.

Ono što je važno da roditelji znaju je da treba posmatrati celokupan razvoj deteta, a ne samo razvoj govora. Naime, sa godinu dana dete treba da prati pogledom ljude i događanja u okruženju, da ima kontakt očima i da ima zajedničku pažnju. Dete treba da razume jednostavne govorne naloge kao što je „Gde je pametna glava?“, „Gde zeka pije vodu?“. Dete tog uzrasta treba već da se igra igračkama, da uzima u ruku predmete i da se sa njima igra (na primer, da izaziva pažnju roditelja lupkanjem kašike, da uzima premete sa stola, da otvara fioke i ormane, da se obraduje kada vidi roditelje ili braću i sestre…). Pokazatelj urednog razvoja je i to što se dete odaziva na ime… Bez svega ovoga ne možemo očekivati da dete progovori i da razvoj dalje teče u skladu sa razvojnim normama.

U praksi vidimo da deca danas sve kasnije progovaraju, a posebno pod negativnim uticajem „ekrana“. U većini slučajeva, iako progovaranje kasni, ipak se ispostavi da je sve uredu. Zato preporučujemo roditeljima da ukoliko imaju bilo kakvu brigu oko razvoja deteta da nam se jave i da na vreme podržimo razvoj deteta.

dr Stevan Nestorov, defektolog; psihomotorni terapeut

Nekad je vrlo teško uraditi procenu jer je odsustvo navedenih pokazatelja tipičnog razvoja zajedničko i za decu sa razvojnom disfazijom, poremećajima iz spektra autizma, kao i za decu koja su bila prekomerno izložena ekranima na ranom uzrastu. Zato procene radimo kroz sam tretman i prevashodno se oslanjamo na naše iskustvo. Iskustvo je jako važno. Takođe, u Centru za logopediju i ranu intervenciju sprovodimo i dodatne ekspertske procene. Pravilna procena je važna kako bi se planirao adekvatan tretman.

 

PROČITAJTE OVDE šta je ZAJEDNIČKA PAŽNJA!

Zapratite nas na instagramu! 

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*