Stručna konferencija na temu reedukacije psihomotorike. ISRP, UNESCO, Gerard Hermant

U Parizu na Konferenciji o reedukaciji psihomotorike

Naši partneri u Francuskoj su proslavili veliki jubilej i tom prilikom su pored proslave u sedištu UNESCO organizovali i stručnu konferenciju na temu reedukacije psihomotorike. Ovaj događaj je okupio organizacije koje rade na razvoju reedukacije psihomotorike u Francuskoj, a događaju su prisustvovali i dr Stevan Nestorov i dr Violeta Nestorov, predstavnici delegacije Svetske organizacije za psihomotoriku i relaksaciju u Srbiji i u regionu. Gospodin Žerar Herman, generalni sekretar Svetske organizacije za reedukaciju psihomotorike, direktor Instituta za reedukaciju psihomotorike ISRP i od ove godine i nosilac ordena Legije časti Republike Francuske, podsetio nas je na istoriju razvoja profesije reedukatora psihomotorike i na perspektive daljeg razvoja.

Francuska je kolevka reedukacije psihomotorike

Francuska je kolevka reedukacije psihomotorike, a naziv „psihomotorika“ naziv koriste od 1900. godine. Tek 1947. je praksa reedukacije psihomotorike zaista počela u bolnici „Anri Rusel“ u Parizu pod vođstvom profesora Ažiriguera. Prva obuka reedukatora psihomotorike je počela 1962. godine zahvaljujući zalaganju madam Subiran. U to vreme je i profesor Bojanin bio na specijalizaciji u Parizu gde se upozao sa metodom reedukacije psihomotorike i sa utemeljivačima metode. Tada je upoznao i madam Subiran i ostale velikane reedukacije psihomotorike.

Struka reedukatora psihomotorike je u Francuskoj postala nezavisna struka 1995. godine zahvaljujući velikim zalaganjima i borbi. Ova profesija je u Francuskoj podržana kroz sistem usluga zdravstvene zaštite, a praksa je razvijena u državnim i privatnim ustanovama, bolnicama, klinikama za neonatologiju, u vrtićima, školama, dnevnim boravcima za decu sa smetnjama u razvoju. U ovoj oblasti je sve zaknski regulisano i kao praksa ozvaničeno. Još 1974. Nacionalni kurikulum je zakonski prepoznat, a 2001. godine reedukatori psihomotorike su stekli pravo da u zdravstvenim ustanovama rukovode procesom rehabilitacije. To je bilo moguće zahvaljujući stvaranju uslova i rehabilitacionih okvira u sistemu zdravstva koji su uključili reedukatore psihomotorike u sistem usluga.

Reedukacija psihomotorike u Srbiji i u regionu bivše Jugoslavije

Rad na razvoju reedukacije psihomotorike na prostorima bivše Jugoslavije započeo je dečiji psihijatar prof.dr Svetomir Bojanin nakon povratka sa specijalizacije u Parizu.

Njegove ideje o užoj specijalizaciji iz reedukacije psihomotorike na Defektološkom fakultetu  je započeo da realizuje sa prof.dr Aleksandrom Ćordićem ali je sve to, kako je profesor sa žaljenjem govorio, ugašeno njegovim odlaskom u penziju 1997. godine.

Odlaskom u penziju profesor Bojanin je svoj rad u oblasti reedukacije psihomotorike nastavio u nevladinoj organizaciji „Pomoć porodici“ u kojoj je bio od osnivanja 1993.godine.

 

Profesor Bojanin 2022. godine ističe:  “Od mog uvođenja stručne oblasti reedukacije psihomotorike i od mog odlaska u penziju dosta toga se primenilo, a reedukacija se u određenom obliku izučava na Defektološkom fakultetu, kako čujem kao izborni predmet, i na Institutu za mentalno zdravlje. Po preuzimanju obuke reedukacije psihomotorike od strane Defektološkog fakulteta teorijski deo je dobio veći prostor, a praktični deo manji prostor. Sadržaji tih predavanja su se znatno smanjili iz oblasti zanata (same suštine reedukacije) a bitno su se proširili u naučnom, teorijskom sektoru.

Unapređivanje primene metode reedukacije psihomotorike pod supervizijom profesora Bojanina i razvoj programa obuke stručnjaka

Posle dugogodišnjeg rada u organizaciji „Pomoć porodici“ i saradnje sa prim.dr sci. med Ljiljanom Abramović Savić pedijatrom, dr Violetom Nestorov, logopedom i dr Stevanom Nestorov, defektologom dolazi do osnivanja Centra za logopediju i ranu intervenciju dr Nestorov i do praćenja i supervizije primene metode reedukacije psihomotorike od strane profesora Bojanina. U sledećem koraku dolazi do razvoja programa obuke „Reedukacija psihomotorike po modelu prof.dr Svetomira Bojanina“.

 

12.10.2022, prof. Bojanin: “Kao osnivač metode reedukacije psihomotorike sa preko 60 godina radnog iskustva u dečijoj psihijatriji preneo sam svoje znanje i izvor klasične reedukacije psihomotorike na mlade- bračnom paru defektologa Nestorov. Njihova uspešna praksa – Centar za logopediju i ranu intervenciju dr Nestorov bila nam je uzor kako da reedukacijacija postane metoda izbora i u ovom vremenu u kom deca imaju sve češće disharmoničan razvoj ali i autizam i druge poremećaje. Ovde sam kao konsultant i supervizor primene originalne metode „reedukacija psihomotorike“ radio i na programu za obuku.”

Nova stranica razvoja reedukacije psihomotorike u regionu

Razvoj reedukacije psihomotorike je u Srbiji zastao pre 30 godina, a nova stranica razvoja reedukacije psihomotorike u Srbiji i u regionu bivše Jugoslavije počinje na inicijativu profesora Bojanina kada 2020. godine stupamo u kontakt sa najvećom svetskom ustanovom za reedukaciju psihomotorike, a to je Institut za reedukaciju psihomotorike ISRP Pariz. Zahvaljujući razumevanju situacije u kojoj se nalazi struka u našem region ISRP podržava našu inicijativu da pokrenemo razvoj metode reedukacije psihomotorike u skladu sa svetskom praksom. Zahvalni smo svim kolegama iz ISRP, a posebno direktoru gospodinu Žeraru Hermanu koji je i kao generalni sekretar Svetske organizacije za reedukaciju psihomotorike OIPR inicirao da postanemo članovi organizacije i da osnujemo delagaciju OIPR u Srbiji. Od 2023. godine smo počeli da pripremamo prvu međunarodnu konferenciju u regionu posvećenu reedukaciji psihomotorike. Podršku organizaciji konferencije je dao ISRP, odnosno gospodin Mark Subiran, vlasnik Instituta ISRP u Parizu i unuk madam Subiran koja se smatra utemeljivačem metode reedukacije psihomotorike. Kongres je uspešno održan u februaru 2024. godine i ceo stručni tim iz ISRP je bio u Beogradu. Kongresu su prsisustvovali učesnici iz Srbije i zemalja regiona u kojima održavamo obuke reedukatora psihomotorike.

 

Autorsko pravo © Centar za logopediju i ranu intervenciju dr Nestorov, 2024

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*